- V nastavení virtuálního počítače (jde změnit pouze pokud je vypnutý) je nutné vypnout paravirtualizaci nebo přepnout do minimálního režimu volbou „Systém » Akcelerace – Rozhraní paravirtualizace“ nastavení „Minimální“ nebo „Žádné“.
- Při instalaci každé nové verze VirtualBoxu je vhodné ve virtuálních strojích aktualizovat tzv. Přídavky pro hosta dodávané s novou verzí VirtualBoxu. Spouští se připojením ISO obrazu VBoxGuestAdditions.iso přes nabídku „Zařízení » Vložit obraz CD disku s přídavky pro hosta…“ po spuštění VM. V operačním systému se potom objeví CD, ze kterého je potřeba spustit instalační program a projít instalací. Ve Windows to bude instalátor VBoxWindowsAdditions.exe a v Linuxu instalační skript VBoxLinuxAdditions.run. Tato aktualizace mi pomohla zejména ve Windows XP, ale je pravděpodobné, že virtualizované Windows 7, 8 nebo Windows 10 budou také fungovat lépe.
- Po restartu virtuálního počítače by měl být čas již stejný jako na hostitelském systému.
Jak opravit zpomalený čas ve VirtualBoxu
V novějších verzích Oracle VM VirtualBox 5 jsem měl problémy s velmi pomalu běžícím časem ve virtuálních počítačích, kdy virtualizovaný systém ukazoval jiný čas než byl ve skutečnosti. Týkalo se to virtualizovaných Windows XP i různých verzí Linuxu od Debian 7, Debian 8, Ubuntu 16.04 i CentOS 6 či 7. Čas se neustále zpožďoval asi o třetinu až polovinu proti reálnému času. Po delším čase tedy došlo k rozdílu oproti normálnímu času o několik minut.
Po různém hledání na internetu, kdy jsem byl ujištěn, že v tom nejsem sám, se objevila jedna zřejmá příčina a několik způsobů řešení.
Špatné plynutí času ve virtualizovaném operačním systému má na svědomí tzv. paravirtualizace, kdy se část práce systému přenáší na hostitelský operační systém. Možné řešení je tedy toto:
Děkuji za perfektní popis, moc mi to pomohlo. Istran